Bez komínu a bez starostí

Krby na biolíh nepotřebují odvod spalin, jejich nároky na obsluhu a údržbu jsou minimální. Vydávají samozřejmě určitou míru tepla, ale slouží pouze pro přitápění. Jejich hlavním benefitem je vzhled.

Toužíte-li po živém ohni v prostředí svého domova, ale odrazuje vás nepořádek, nutnost stavby komína nebo shánění a skladování paliva, je pro vás ideální volbou biokrb. Žádné spaliny, jež potřebují řízený odvod: biokrby totiž spalují upravený biolíh (etanol), a oxid uhličitý a vodní pára, jež hoření produkuje, jsou v podstatě srovnatelné s tím, co živočichové – včetně člověka – vydechují. Co do účinnosti sice krby s médiem na bázi alkoholu nejsou konkurencí pro klasická topeniště na dřevo, ale rozhodně jim nelze upřít roli příjemného designového i otopného doplňku, navíc poskytují luxus živého ohně bez negativních doprovodných jevů v podobě zápachu nebo sazí.


Kam s ním? Kamkoliv!

Vzhledem ke své variabilitě jsou biokrby vhodné v podstatě k univerzální instalaci. Jako volně stojící či stolní najdou místo jak na podlaze, polici či stole, lze je snadno přemisťovat. Produkty nástěnné jsou stejně jako plochá televize nebo obraz určené k zavěšení na zeď (cihlovou, panelovou, ze sádrokartonu, pórobetonu či betonu, u dřevěné stěny doporučují výrobci použít izolační desku). Protože teplo z krbu vychází asi z devadesáti procent směrem nahoru, neměl by nad biokrbem viset ve vzdálenosti menší než jeden až dva metry žádný nábytek. U otevřených topenišť by měl minimálně metr volné plochy zůstat i po stranách. Pro instalaci vestavných biokrbů je nutné vybudovat stavební otvor z nehořlavého materiálu (například ze speciálního sádrokartonu), často využívanou možností je vestavba do příčky. Trh nabízí také tělesa vhodná k zavěšení v prostoru – samozřejmě s přihlédnutím k jeho váze a nosnosti konstrukce.


Doplněk topného systému

Výhřevnost biokrbů (2-4 kW) se odvíjí nejen od kvality izolace a tepelných ztrát místnosti, ale také od velikosti hořáku. Čím je větší, tím více pojme topného média (biolíh), a tím více tepla vydává. Nejčastější je objem mezi 1,5 a 4 litry, podle výrobce a typu bio krbu. I když nemohou nahradit například ústřední vytápění nebo teplo či horkovzdušné krby, není jejich výhřevnost zanedbatelná. Například biokrby s objemem 3 – 4 litry se nedoporučuje instalovat do prostorů menších než 20 m2, dokážou totiž teplotu v místnosti zvýšit až o pět stupňů. Za běžných podmínek biokrb spotřebuje kolem litru topiva (bioetanol, čirý, tekutý líh denaturovaný z přírodních surovin) na 2 – 3 hodiny provozu.

Při spalování bez zápachu a sazí vzniká jen vodní pára a kysličník uhličitý (CO2), ovšem musí jít o opravdu kvalitní biolíh s čistotou cca 96 %. Projevuje se i barvou plamene: při čistotě přesahující 97 % je spíše bílá než žlutá, při méně než 97 % se kvůli většímu podílu vody barví plamen do modra. Pocitu vydýchaného prostoru, který je důsledkem úbytku kyslíku při hoření, zabrání občasné vyvětrání.

Jak poznat kvalitu krbu
Vypovídající je už pořizovací cena – levné produkty jsou ze špatných materiálů s diskutabilní úrovní zpracování (slabý hliníkový plech či slitina neznámého původu), zatímco kvalitní bio krby jsou z převážně z oceli ideálně odolávající vysokým teplotám, které vznikají při hoření. Proto u levných krbů může v důsledku žáru dojít ke změně tvaru tělesa nebo k zapáchání barevné úpravy povrchu. Vypovídající je také zpracování hořáku – „vana“ v těle bio krbu z oceli je samozřejmě mnohem lepší než hliníkové kalíšky. Dalším negativem je absence možnosti regulace plamene (pomocí lišty hořáku a regulační tyčky lze upravovat intenzitu ohně i jeho zhasnutí bez nutnosti kontaktu s plameny), nejvyspělejší produkty disponují dálkovým ovládáním. Nejdůležitějším rozdílem mezi levnými a kvalitními bio krby jsou ovšem bezpečnostní parametry – nekvalitní produkty mohou mít například netěsné hořáky, ty se mohou také během hoření rozpadnout. Problémem může být i nevyhovující systém zavěšení nebo pronikání tepla do hmoždinek, takže biokrb může i spadnout.

Sofistikovaný vzhled
Tvář dodávají biokrbům velmi často renomovaní designéři známých jmen, proto jsou tyto produkty obvykle nepřehlédnutelným doplňkem interiéru. Na trhu je většina moderních minimalistických realizací, v nabídce jsou však také klasické či rustikální krby. K výrobě biokrbů se nejčastěji používají sklo a nerezová ocel (matná, leštěná, lakovaná, s různou povrchovou úpravou či potiskem), ocel corten, kůže, lakovaná MDF…


 

Oblíbený je proces urychlené oxidace kovu s “rezavým” efektem. K frekventovaným patří biokrby integrované do konferenčních stolků. Biokrb si lze samozřejmě nechat vyrobit i na zakázku, aby velikostí, tvarem, barevným a materiálovým řešením odpovídal konkrétnímu interiéru.

Text: Maxim Beaver
foto: Fire4home, Respektus

 

Napsat komentář