Bazén pro zdraví a relaxaci

Letíte-li nad Kalifornií, při pohledu dolů na vás mrká jedno modré bazénové oko vedle druhého. České a moravské zahrady na tom sice s plaveckými vodními nádržemi tak dobře nejsou, ostatně nemáme na to ani podnebí, ale soukromých bazénů je u nás mnohonásobně více než kdykoliv v minulosti. Přibývá totiž lidí, kteří si plaváním upevňují zdraví a koupáním zpříjemňují odpočinek.

Bazény lze rozdělit na zapuštěné a nadzemní. Na trhu jsou však i nadzemní bazény vyrobené ze zvlášť odolných materiálů a se speciální konstrukcí, které lze částečně i zapustit do země. Zapuštěné bazény se od sebe liší  buď typem konstrukce bazénového tělesa, nebo vnitřní úpravou stěn bazénu. Doba, kdy se většina rodinných bazénů stavěla téměř výhradně v podobě betonové vany natřené modrou barvou, v lepším obložené kachlíky, je naštěstí už minimálně deset let v propadlišti dějin. I když někteří stavebníci jí stále dávají přednost, je na trhu řada dalších, v zahraničí už léta používaných a osvědčených technologií a materiálů. Často vznikly původně v jiných průmyslových odvětvích (kompozity, termoplasty, sklolaminát), využívá se i hi-tec materiálů v minulosti určených například pro vesmírné projekty (bazény s keramickým jádrem). Bohužel se však setkáváme i s technologiemi, které zahraniční odborníci považují pro výrobu bazénů za méně vhodné (například svařování polypropylenových desek).

Kompozitní panely s fólií
Konstrukci bazénů tvoří vysoce odolné a variabilní kompozitní panely, z nichž lze v podstatě postavit bazén rozličných tvarů a velikostí. Jejich charakteristickým prvkem je vstupní schodiště zajišťující bezpečný a pohodlný vstup do bazénu. Schodiště navazuje na konstantní mělčinou, která postupně přechází do hlubší části bazénu vhodné i pro skákání a potápění. Povrch stěn tvoří speciální mimořádně odolná fólie v široké paletě barev a dlaždicových vzorů, pokud se původní dekor okouká, lze ji snadno demontovat a vyměnit za jinou. O řád výše jsou bazény z kompozitních panelů s keramickým jádrem, mimořádně odolných vůči nárazu, teplotním výkyvům, s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Jádro bazénové stěny tvoří speciální keramická vrstva chráněná vynilesterovou a polyesterovou pryskyřicí. Výsledkem kombinace těchto materiálů je vyšší celková pevnost a tuhost konstrukce, keramický materiál je navíc rezistentní vůči teplotním výkyvům, takže zvyšuje tepelnou izolaci stěny bazénu. Originalitu bazénů zvýrazňuje povrch upravený speciálně vyvinutými barvy s unikátním 3D efektem.

Ocelová konstrukce
Bazény se samonosnou konstrukcí a stěnou z ocelového žárově zinkovaného plechu jsou oblíbené zejména kvůli příznivému poměru mezi cenou, kvalitou a užitnou hodnotou. Stěny bazénu mohou být upraveny  speciální ochrannou barvou nebo antikorozní plastovou vrstvou, finální úpravu vnitřní stěny představuje fólie se stabilizací proti ÚV záření a vlivům chlórované bazénové vody. Kvalitou se tyto materiály přibližují fóliím používaným v luxusnějších a dražších bazénech, ovšem často jsou pouze v omezeném počtu barev (modrá nebo mramor). Na trhu však lze najít i firmy, které také do těchto bazénů standardně nabízejí designově propracovanější fólie, například v mozaikovém provedení. Některé typy (Galxy) mají jako první v základní výbavě i tepelné čerpadlo. 

Sklolaminátový monolit
Nepopiratelnou výhodou těchto bazénů je, že povrch dna i stěn je jednolitý, bez jakýchkoliv spojů a svarů, takže u nich nehrozí riziko prasknutí. Skelnými vlákny vyztužený laminát má velmi dobré mechanické vlastnosti, je odolný proti teplotním změnám i většině chemikálií. Renomovaní výrobci navíc nabízejí tyto produkty včetně nástřiku polyuretanovou pěnou, která slouží nejenom k zateplení, ale také k celkovému zpevnění bazénového tělesa. Významnou součástí je integrované vstupní schodiště. Určitým handicapem sklolaminátových monolitních bazénů je omezená škála tvarů a rozměrů, což jim ovšem neubírá na dlouhodobé oblibě.
Nejprodávanější typy:  Calypso, Laminet, Riviera
Nejprodávanější typy:  Malorca, Ibiza

 
Beton s keramickým obkladem  
Bazénům z betonu je třeba přiznat výhodu tvarové a rozměrové variability, hezký vzhled a díky použitým materiálům i celkově velmi dlouhou životnost. Méně praktická je už nutnost vyztužovat betonovou vanu ocelovou armaturou, technologicky náročná je nejen stavební hydroizolace, ale i vnitřní keramický obklad. S tím také souvisejí vysoké pořizovací náklady, které většinou výrazně přesahují částku 1 milion korun.

Nerezová ocel
Nejkvalitnější, ale zároveň také nejdražší typ, se v komoditě rodinných 
bazénů vyskytuje velmi sporadicky, uplatnění nachází spíše v oblasti veřejných koupališť nebo hotelových bazénů. Nerez výborně odolává povětrnostním i jiným vlivům a má vysokou životnost, ovšem její šedivá barva dává vodě našedlý tón, který působí velmi studeně.

Ztracené bednění
Plastové konstrukční prvky se vyrábějí z polypropylenu s kompozitními plastovými materiály na vstřikovacích lisech, jsou dokonale odolné proti vodě a velmi snadno se s nimi pracuje. Po vyplnění betonem zaručují vysokou odolnost proti mrazu i pohybům terénu. Vodotěsnost dodává bazénu výstelka (liner) upevňovaná pomocí uchycovacího profilu, který je součástí konstrukce. Jde o fólii s různými vzory a barvami, kterou lze snadno vyměnit, aniž by bylo třeba zasahovat do stavební části bazénu. Bazény se ztraceným bedněním jsou charakteristické originální filtrací bez potrubí, která snižuje únik vody. Sedlově nasazená filtrační jednotka je zcela nezávislá na konstrukci bazénu a může být přenášena k suchému uskladnění na dobu zimní odstávky bazénu. Zjednodušuje stavbu bazénu, údržbu vody i případné zásahy opraváře a usnadňuje obsluhu bazénu.

Svařovaný polypropylén, polymer 
Bazény, jimž se přezdívá „plasťáky“, se svařují z tenkých polypropylénových desek, tedy z materiálu, který se hodí spíše pro  výrobu jímek a septiků. Polypropylen totiž výrazně podléhá teplotním změnám, vlivem čehož dochází k deformacím (vlnění a vydutí stěn) s možným rizikem prasknutí zejména ve svarech, které často navíc nevypadají nijak pěkně. Na nízké úrovni je také odolnost polypropylenu proti venkovním vlivům (UV záření) nebo působení bazénové chemie. Jedinou výhodou se může jevit nižší pořizovací cena, je však přímo úměrná nízké životnosti polypropylénových bazénů. 

Text: Pavel Kotrč,
Foto: Mountfield, Desjoyaux, Deceuninck

Napsat komentář