Barvy roku v harmonii se zdmi vašeho domova

Minimalismus a naděje – slova, jež se staly pro Pantone Color Institute inspirací pro volbu šedé, znázorňující vytrvalost a statečnost, a žluté, reflektující optimismus, jako barev roku 2021. Díky efektovým omítkám v těchto barvách bude vzhled stěn v interiéru nejen moderní, ale především jedinečný.

Psychologie barev

Existují kritéria, díky kterým lze určit, která barva je pro konkrétní místnost v interiéru vhodná. Teplými odstíny lze do prostoru dostat útulno, naopak chladnými dát nádech modernosti. Podle psychologie barev každá barva ovlivňuje lidské vnímání a pocity jinak – jedna vytváří klid a pohodu, jiná vzbuzuje agresi a touhu. „Žlutá je slavnostní barva, která vyvolává pocit radosti. Působí povzbudivě, symbolizuje sluneční sílu a energii, ideální prostor v interiéru pro ni představuje kuchyň. Šedá může být vnímána jako formální, neutrální, důstojná a autoritativní, v obývacím pokoji bude světlejší odstín působit elegantním a vzdušným dojmem, navíc opticky zvětší prostor,“ vysvětluje Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení barev v projektových marketech Hornbach.

Efektové omítky v barvě roku

V případě, že hladká malba nestačí a je potřeba na stěně nechat rozehrát trochu kreativnosti, zaručeně poslouží omítky s různými efekty. „Nekonvenční struktura a vzhled kamene, betonu, břidlice či metalického nátěru dodají vašemu interiéru originalitu a charakter,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu. „Velmi jednoduché je použití již hotových efektových omítek značky StyleColor v různých provedeních, se správným nářadím dosáhnete těchto skvělých efektů dvěma až třemi pracovními kroky,“ dodává Tadeáš Tenkl.

Jak vytvořit efekt přírodního kamene

1. krok: kreativní omítku Přírodní kámen nanášejte v dostatečné tloušťce pomocí válečku s krátkým vlasem. Požadovanou strukturu vytvářejte v malých tazích různými směry, v ideálním případě křížem-krážem. Nanášená vrstva nesmí být při vytváření struktury proschnutá, postupujte proto po částech, kousek po kousku.

2. krok: povrch ještě vlhkého nátěru opracujte pomocí benátského hladítka do požadované sktruktury přírodního kamene. Nátěr nechte zaschnout.

3. krok: výsledný vzhled dodá lazura na stěny Přírodní kámen, kterou nanášejte krouživými pohyby pomocí navlhčené houbičky.

Napsat komentář