Aroma Sauny

Novým fenoménem v saunování je aroma sauna. Pracuje s kladným vlivem čichových vjemů na psychiku člověka. Pokud jde o technickou stránku aromasauny, její žádoucí funkci zabezpečuje přidání automatické dávkovací pumpy esencí, což je zařízení, které zabezpečuje smísení vody s vonným koncentrátem.
Tepelný šok a následné provonění potírny působí pumpa  pomocí nerezové trysky (spršky) umístěné nad lávovými kameny topidla, intenzitu vůně a časové intervaly lze regulovat. Na jednom z posledních veletrhů For arch v Brně mohli návštěvníci vidět také takzvanou bylinnou saunu, která využívá nového typu kamen s vestavěnou miskou na vonné esence. Mezi účinky této lázně patří zvýšení relaxačních
účinků a lepší podpora léčby onemocní průdušek.

Co léčí vůně:
Borovice: dezinfikuje, čistí vzduch, uvolňuje při rýmě a nachlazení
Citron: zlepšuje průchodnost dýchacích cest, snižuje tlak krve, pomáhá při bolestech hlavy, urychluje metabolismus, čistí pleť
Eukalypt: snižuje horečku, podporuje imunitu, má protivirové účinky, urychluje hojení, smenšuje problémy při bronchitidě, senné rýmě a zánětech čelních dutin
Heřmánek: uvolňuje, uklidňuje, podporuje krvetvorbu (zvyšuje procento červených krvinek, takže podporuje obranyschopnost organismu)
Máta peprná: zabírá na žaludeční potíže, povzbuzuje činnost mozku
Meduňka: působí jako antidepresivum, snižuje horečku, zlepšuje zažívání
Smrk:  posiluje nervy, podporuje krevní oběh, pomáhá při chřipce a nastydnutí a má protizánětlivé účinky 

Barvy v sauně
Nejde o barevné řešení dřevných součásatí sauny, ale o barevné osvětlení, které podporuje účinek relaxace sauně prostřednictvím intimního barevného vjemu korespondujícího s duchovním rozpoložením. 

Jakou barvu vybrat
Zelená je optimistická, uklidňující barva přírody, barva růstu a naděje.
Červená je pro lidi dynamické, energické, veselé, nepřipoutějící si žádný problém.
Modrá bude nejspíš vyhovovat snílkům, romantikům, možná nás trochu zklidní a vnitřně ochladí.
Žlutá je barvou slunce, teplo jeho paprsků hladí po celém těle, jeho energie dodává sílu a vyhání z duše starosti.

Tři dobré rady:
1/ Délka pobytu v sauně je individuální záležitostí, měla by se řídit hlavně subjektivními pocity. E chvíli, kdy člověka začínají pálit boltce uší, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů, nebo se zhoršuje dýchání, je nejvhodnější čas na odchod ze sauny nebo k přemístění na nižší lavici. Teoreticky by měl člověk vydržet v horku kolem 15-20 min. Teprve pak se totiž teplota tělesného jádra zvýši asi o 1,5 – 2 °C a začíná proces ničení choroboplodných zárodků a virů.
2/ Nejlepší poloha je v leže, případně vsedě s chodidly na stejné lavici (asi ve stejné výšce jako sedíme). Při sezení jako na běžné židli je totiž rozdíl teplot mezi chodidly a hlavou saunujícího se člověka příliš velký a pro lidský organismus nepřirozený, jeho důsledkem mohou být závratě nebo bolest hlavy.  
3/ Do ochlazovací se ponořujte zvolna, aby nedošlo k prudkému zvýšení krevního tlaku. Toto doporučení se netýká jen starších osoba, ale i některých sportovců. Skokový nárůst tlaku totiž může způsobit protržení narušené nebo jinak oslabené cévní stěny s následkem nebezpečného výronu krve.

Kdy se nejlépe saunovat
• Před večeří nebo zhruba dvě hodiny po večeři před spaním
• Jako předehřátí před masáží
• Při prevenci viróz a nemocí z nachlazení
• Po domluvě s lékařem u přetrénovaných nebo přepracovaných osob
• Saunujete-li se před obědem nebo během dne, je dobré si 2-3 hod zdřímnout nebo alespoň odpočinout 

Kdy je saunování nevhodné nebo zakázané
• Po nadměrné vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze
• Po vydatném jídle nebo nalačno
• Po zápase sportovců, kteří se vzájemně kontaktují (box, karate, judo, fotbal, hokej apod) – sanovat se je možné až po 24 hodinách
• Při virózách nebo zánětlivých onemocněních
• U žen v období menstruace nebo v těhotenství

Než se rozhodnete
Saunu lze zbudovat v podstatě v jakémkoliv prostoru domu – na zahradě, ve sklepě, v suterénu, v podkroví nebo přímo v koupelně. Většina výrobců je totiž kromě standardních a typových výrobků schopná dodat saunu vyrobenou na zakázku, přizpůsobenou konkrétním možnostem. Než začnete s budováním sauny, měli byste si ujasnit, jak velký prostor máte k dispozici, kolik osob najednou bude saunu využívat (pro jednu osobu je nutné počítač zhruba se dvěma čtverečními metry, pro rodinu se 3 až 4 členy by měla mít sauna plochu asi 7 metrů čtverečních). Výška sauny se pohybuje kolem dvou a půl metru, horní lavice (pokud tam nějaká bude) by měla být od stropu vzdálena přibližně metr, aby se na ní dalo pohodlně sedět. Celá sauna s veškerým zařízením by měla odolávat teplotám kolem 130 st. Celsia. Ověřte si také požadavky, které klade konkrétní firma na stavební připravenost. Pro stavbu sauny je většinou potřeba odvětrávaný prostor, rovná podlaha s dlažbou, samostatně jištěný přívod elektrické energie vedoucí na místo silové části ovládací skříňky. Pro panelovou saunu je nutné počítat s asi pěticentimetrovou mezerou mezi stěnou sauny a stěnou místnosti, u vestavěných saun je nutné také připravit pod kamny otvor pro přisávání vzduchu (asi 50 cm2) a pod stropem otvor pro odsávání vzduchu (cca 100 cm2). Dodavatele se zeptejte také na délku a podmínky záruky, někteří výrobci ji prodlužují nad rámec zákonných 24 měsíců.    

Čím topit
Doby, kdy se v saunách topilo jen dřevem nebo uhlím, jsou pryč a v současné době se jako nejčastější zdroje tepla využívají plyn a elektrický proud. Tyto zdroje tepla dokážou snadno a rychle roztopit místnost sauny a dobře se regulují. S vytápění souvisí také regulace, která může mít různou úroveň. Špičkou v této oblasti jsou systémy, které kromě nastavení a udržení požadované teploty dovedou okamžitě odečíst aktuální teplotu v sauně, předvolit zapnutí sauny dopředu až v týdenním intervalu. Tato chytrá zařízení umějí rovněž postupně spínat po jednotlivých fázích, což umožňuje odpojit topné tyče na nejmenší nutný výkon, což představuje významnou úsporu energie. S použitím telefonního dekodéru je regulátor schopen zapnout a vypnout saunová kamna telefonem.     

Foto: Dyntar

Napsat komentář