Ani na mini zahrádce to bez postřikovače nejde

Mezi drobnými pěstiteli se někdy mylně traduje názor, že fungicidy (prostředky proti parazitním houbám a plísním), insekticidy (prostředky na ničení hmyzu) či herbicidy (prostředky na hubení plevele) se mohou aplikovat pomocí konve. Výsledkem takového zásahu může být nulová účinnost přípravků nebo naopak poškozené rostliny. Postřikovač by měl patřit k základnímu vybavení každé zahrádky, velké třeba jen několik metrů čtverečních. Pryč je naštěstí doba, kdy se prodával jeden typ postřikovače s kovovou nádrží, který po naplnění několika málo litry postřiku nezvedl ani statný muž a k jehož natlakování bylo zapotřebí pořádné fyzičky. Výběr postřikovačů je dnes široký s celou škálou velice šikovných doplňků.

Malé ruční postřikovače

Na malé zahrádky nebo balkóny postačí ruční  postřikovač s objemem nádrže 1 nebo 2 litry. Robustní pumpa dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích. Nastavitelná tryska usnadňuje postřikování i obtížně přístupných míst, například spodních stran listů. Tryska je nastavitelná od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu. Pro delší dosah je možné dovybavení teleskopickou trubkou.

Ruční konvové postřikovače
Pro běžnou zahrádku se vyplatí postřikovač o objemu nádrže 5 až 11 litrů. Postřikovače této kategorie mají pumpu s objemem 480 cm3, která vytvoří velice rychle tlak až 3 bary. Rozhodující je široké hrdlo pro snadné čištění a zajímavé příslušenství. Je to především teleskopická trubka o délce 120 – 230 cm, se kterou se lehce dostaneme i do korun vysokých stromů. Pokud nechceme nosit postřikovač na rameni, vyplatí se doplnit jej jednoduchým vozíkem, připevněným na dno. Přemisťování po zahradě je pak bez námahy. Zajímavé je i ohebné prodloužení postřikovací trubky pro přesměrování proudu až o 1800.

Velice důležitý je výběr vhodné trysky. Nejrozšířenější jsou trysky štěrbinové. Výstupní otvor má tvar štěrbiny a stříkaná kapalina vytváří ploché vějíře. Úhel rozptylu se u těchto trysek pohybuje v rozsahu 65 až 1200. Štěrbinovou trysku lze označit jako nejuniverzálnější. Hodí se však především pro postřiky ploch – trávníky, dvory, příjezdové cesty. Velice jemné mlhy lze dosáhnout u trysek vířivých. Výstřikový obrazec má tvar dutého kuželu a uplatní se především při aplikaci fungicidů, insekticidů při ošetřování keřů a stromů. Naopak pro aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv se vyplatí tryska nárazová. Kapalina přiváděná středovým kanálkem naráží na přední plochu trysky a výřezem v těle trysky stříká ven. Tříští se na poměrně velké kapky a vytváří obrazec v podobě širokoúhlého vějíře. Při aplikaci herbicidů, především mezi řádky, hrozí nežádoucí zasažení pěstovaných rostlin. Tomu lehce předejdeme použitím krytu postřiku.
Lze jej nasadit u všech typů postřikovačů, zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast.

Zádové postřikovače
Na rozsáhlejším pozemku bude praktičtější použití zádového postřikovače s nádrží o objemu 15 litrů.  Tlaku až 6 barů dosáhneme s minimální námahou pomocí boční páky. Tato páka se dá připevnit z pravé i levé strany, podle toho, zda je obsluha pravák či levák.  Ohebnou, nerozbitnou trubku lze doplnit o manometr, s možností přesného dodržování požadovaného tlaku. Pohodlné nesení na zádech je docíleno vypolstrovanými popruhy. Pro plošnou aplikaci postřiků nebo hnojení kapalnou výživou se vyplatí připojení lehkého nosníku se záběrem 120 centimetrů, osazeného 4 tryskami. 

Akumulátorové posřikovače
Ideální je akumulátorový tlakový postřikovač. Kolébkovým přepínačem se na něm dá volit tlak buď 1,4 bary nebo 2,8 barů. Nádrž má objem 20 l a prázdný postřikovač váží i s akumulátorem 6,4 kg. Na jedno nabití baterie se dá s postřikovačem pracovat až pět a půl hodiny. Podstatné je, že nemusíte pumpovat, natlakování dokonale obstará elektrický motorek, jehož provoz je velmi tichý.

Motorové postřikovače
Králem postřikovačů je pak zajisté postřikovač motorový. Pro majitele velkých pozemků a starší uživatele je takový postřikovač přímo nutností. Je to komfortní a lehké zařízení, vážící bez náplně jen 9,5 kg s nádrží pro 20 litrů postřiku. Motor lehce nastartuje dvěma prsty i slabá žena a má spotřebu benzínu neuvěřitelných 0,5 l/hod. Pístové čerpadlo umožňuje aplikaci při tlaku až 25 barů, s možností plynulé regulace průtoku kapaliny až 7 l/min.

Více informací na http://www.solopraha.cz/

Napsat komentář