Aktivní sezení u počítače

Moderní křesla pro práci s počítačem jsou také založena na systému aktivního posezu, při kterém odpružení spodní části sedačky a pohyblivé spojení mezi opěradlem a sedací částí udržuje přes mikropohyby celého křesla kosterní svalstvo v neustálém drobném pohybu a předchází tak vzniku velké statické zátěže těchto svalů.

Po zdravotní stránce vhodná a správná křesla kombinují aktivní sezení s anatomickým tvarem opěradla, které musí poskytovat oporu zejména bederní části páteře. Synchronní mechanismy podporují dynamické sezení a poskytují neustálý kontakt zad s ergonomicky tvarovaným opěradlem a tím významně snižují tlak na meziobratlové ploténky.

Dynamické sezení
Při dynamickém sezení se pak lidské tělo neustále bezděky namáhá, dalo by se téměř říci, že cvičí. Kromě synchronního sedacího mechanismu by měly “zdravé” židle umožňovat nastavení většiny prvků (sedák, opěradlo, područky) podle výšky, hmotnosti, tvaru těla a potřeby uživatele. Výška sedadla by měla být nastavena tak, aby se chodidla dotýkaly celou plochou podložky a kolenní kloub svíral úhel 90 stupňů. Úhel mezi sedákem a opěradlem by nikdy neměl být menší než 90 stupňů. Bederní opěrka má v ideálním případě být přesně tvarovaná na zákazníkova záda. Má být tak velká a tak vysoko, aby dokázala udržet správné prohnutí beder (lordózu). Výška zádové opěrky by měla dosahovat alespoň úrovně dolních úhlů lopatek, ničemu však nezaškodí, je-li vyšší. Podmínkou však opět je, aby měla profil umožňující anatomický posed. Nižší opěrky nabídnou možnost protažení přehnutím zad přes jejich horní okraj, vyšší zase nabízejí komfort v podobě možnosti opření celého trupu, případně i hlavy. Žádoucí úlevu od svalového napětí paží zajistí pod nimi područky se správně nastavenou výškou.

Jak máme sedět
Pracující člověk by měl sedět na co největší ploše sedáku, nohy opřené o zem. Opěradlo židle by mělo být dostatečně prohnuté a poskytovat oporu dolní polovině zad. Opěrky na ruce by měly být v přirozené výšce loktů. Při sezení na této židli jsou aktivovány všechny svaly, snižuje se tlak na meziobratlové ploténky a obratle. Na odpružené „chytré“ židli lze zaujmout i relaxační polohu a svaly se nepřetěžují.Poloha těla při sezení by měla respektovat požadavek umístění nohou tak, že stehenní část je v mírně skloněná, případně alespoň vodorovné poloze a holenní část směřuje svisle dolů. Je vhodné, aby naše sedačka měla nastavovací výšku a podle potřeby je dobré ji vybavit i opěrkou nohou, je-li to z hlediska výšky těla zapotřebí. Opěrku hlavy ocení a využijí především lidé, kteří hodně telefonují. Kupujete-li si typ s područkami, opět musí být nastavitelné, a to jak do výšky, tak do šířky. Oceníte u nich i to, když je lze zcela odsunout za záda nebo sklopit k zemi. Při určitých činnostech překážejí. 

Parametry správného sezení
1) Stabilita. Kancelářská židle na pětiramenné podnoži na kolečkách, které materiálově odpovídají typu podlahy, na níž se bude používat, je dnes již snad běžná. Na trhu se objevují i židle na kluzácích. Konferenční židle jsou buď na čtyřech nohách nebo takzvaná pérovka.
2) Anatomicky tvarovaný sedák. Dostatečně široký i hluboký, přičemž při sezení by měla být jeho hloubka plně využívána. V přední části musí být sedadlo zaoblené. Opěradlo stále podepírající záda po celé jejich délce. Výškově nastavitelná zádová opěra by měla být nastavena tak, aby svým vyklenutím podepírala páteř v bederní oblasti.
3) Zádová opěra by měla neustále kopírovat záda. Úhel, který svírá opěradlo a sedák, by neměl být ani v nejčastěji používané přední pozici menší než 90°. Jen v tom případě nedochází k zatěžování dýchacích a trávicích orgánů, srdce a cév.
4) Nastavování výšky sedadla. Musí umožňovat změnu jeho úrovně tak, aby se chodidla plnou plochou dotýkaly podlahy, přičemž kolenní kloub svírá úhel 90°.
5) Stavitelné podpěrky rukou, v lepším případě s možností bočního vychylování. Maximální pohodlí poskytují multifunkční područky, které jsou šířkově, hloubkově, výškově a paprskovitě stavitelné.
6) Centrální pružina. Měla by jí být vybavena každá židle. Především tlumí náraz při prudkém dosednutí a všechny další pohyby lidského těla.
7) Odolné čalounění, případně jiný potahový materiál. Musí odpovídat tomu jak často a v jakém prostředí židli používáme. Mezi rozhodující fyzikální vlastnosti zde patří odolnost proti oděru, ‘žmolkování’, stálobarevnost, případně odolnost proti ohni.

text: Kateřina Nová, Vladimír Iliev
foto: Archiv autora, Helap 

Napsat komentář