Aby nás nevytopila pračka

Máte dům na kopci nebo bydlíte ve čtvrtém poschodí panelového bytu a myslíte si, že vytopení vodou se vás netýká? Omyl. Malou povedeň může začít doma každý z nás, kdo má doma kohoutky nebo pračku…

Vodu v domácnosti používáme všichni denně. V kuchyni při vaření a mytí nádobí, pereme prádlo v pračkách, koupeme se a také máme děti, které rády hrají. Ve všech uvedených případech může dojít k úniku vody a vy můžete vytopit nejen svůj vlastní byt, ale také domácnost sousedů.

Nežádoucí úniky vody vznikají při poruchách přívodních a odtokových hadic praček a myček, dále na přívodech k vodovodním bateriím, na odpadním potrubí, na přívodech vody ke kotlům nebo rozvodech topné vody.

Praktická novinka
V současné době se na trhu objevila praktická novinka – sada přístrojů pro signalizaci nežádoucího úniku vody od výrobce ABB, Elektro Praga, která umí zabránit vytopení. Přístroje mají design jako u běžných spínačů. Pokud v nějakém místě, kde je tato sada instalována, dojde k úniku vody, spustí se akustický a optický alarm.

Snímač na podlaze
Ten je aktivován na základě kontaktu vody s páskovým snímačem, který je nalepen na podlaze. Po upozornění alarmem ihned víte, že je třeba zkontrolovat např. hadici pračky. A co v době, kdy nejste doma? Zabezpečení domácnosti je v těchto případech  řešeno nainstalováním relé, které bezpečně ovládá elektromagnetický ventil hlavního uzávěru vody. Při kontaktu vody s páskovým snímačem předá snímač informaci relé a následně dojde k uzavření ventilu.

Poradí odborná firma nebo váš elektřikář
Jestliže se rozhodnete pro instalaci takového chytrého zařízení, obraťte se na odbornou firmu, která vám snímač namontuje.

(red)
Foto: Whirlpool

 

Napsat komentář