6 základních kritérií pro výběr vybavení koupelny

Cítíte se tak trochu ztraceni ve světě všech těch značek, designů a materiálů? Uznáváme, že zorientovat se v současné široké nabídce, může být paradoxně docela problém. Než začnete řešit konkrétní kroky v úpravě nebo vybavování vaší koupelny, měli byste se zamyslet nad následujícími body.

1. Rozpočet
Určitě jej zvažte předem. Rozepište si nejprve, kolik peněz půjde na vybavení, na kterém se nevyplatí šetřit (zejména kvalitní umývadla, vany či sprchy, baterie a kvalitní instalační zařízení pro odpady) a kolik připadne na zbytek – jako sou obklady a dlažby či doplňky.

2. Složení budoucích uživatelů koupelny
Jde o důležité kritérium pro výběr – máte doma nebo plánujete mít větší plemena psů, která se vám obtížně zvedají do vany? Pak využijete sprchový kout. To platí i pro případy, že do budoucna budete mít na starost starší nebo imobilní osoby, pro které není právě snadné do vany vstoupit. Plánujete-li založení rodiny, pak rovnou přemýšlejte, kam přijde přebalovací pult, a jak budete řešit koupání.

3. Prostorové možnosti
Je třeba realisticky zhodnotit možnosti vaší koupelny tak, aby zbyla alespoň třetinová podlahová plocha nezastavěná – jinak se v koupelně nehnete. V rámci bytu by koupelna neměla být větší než obytné místnosti – je to zbytečné a mnohdy se zvětšují problémy s vytápěním a odvětráváním velkých sanitárních prostor.

4. Vana nebo sprchový kout (či oboje)?
To je jedna ze základních otázek. Toužíte po obojím? Vězte, že nejste sami, ale málokterá domácnost pak skutečně oboje využije. Do malých koupelen to vůbec nedoporučujeme – vždyť vana může s vhodnou zástěnou posloužit i jako kvalitní sprcha. Do hlubší sprchové vaničky si zase můžete sednout jako do vany. Záleží na vašich individuálních preferencích.

5. Co dalšího umístit do koupelny?
Nejdůležitější je rozhodnutí, zda bude i toaleta přímo v koupelně nebo někde stranou. Na to jsou opět různé názory a je třeba to dobře promyslet. Někteří lidé zase nedají dopustit na bidet, který zabere zhruba stejný prostor jako toaleta. Koupelna bývá častým místem pro umístění pračky (či sušičky), v novějších interiérech ale doporučujeme jejich umístění spíše v technické místnosti (spolu s kotlem na vytápění).

Pozor! V koupelně musí zbýt dostatek místa alespoň na jednu skříňku na hygienické potřeby a kosmetiku.


6. Volba vytápění a otopných těles

Otopná tělesa jsou vynikající například pro sušení plavek a ručníků, ale chceme-li je jako jediný zdroj tepla, musíme dobře propočítat jejich velikost a výkon. Topení můžete také zkombinovat třeba s topením v podlaze, které už je ale dražší. Inspirovat se můžete náhledy již realizovaných koupelen jednoho z českých koupelnových studií.
 

Napsat komentář