6 kroků pro správný výběr střešního okna

Chystáte-li se vybírat střešní okna, možná oceníte náš jednoduchý manuál pro správný výběr v šesti krocích. Alespoň krátké zamyšlení si jistě zaslouží každý z nich.

1. Volba s ohledem na interiér
Vždy přemýšlejte o tom, zda se vámi vybrané okno hodí nejen do konceptu střechy, ale také zda bude vhodně osvětlovat interiér pod ním. Minimálně by okna měla zabírat 10% podlahové plochy prostoru. To je hygienická hranice – fakticky ale zohledňujeme potřebu světla pro daný typ prostoru. Co největší osvětlení oceníte u kuchyní a jídelních koutů, střední osvětlení postačuje obytným prostorám, zatímco ložnice klade na osvětlení nejmenší nároky.

2. Výběr vhodného způsobu otevírání
Střešní okna se nejčastěji otevírají třemi způsoby:
• tzv. centrálním pivotem – okno se vyklápí spodní částí ven z prostoru, horní se naopak vyklene dovnitř, čili se otáčí kolem své osy umístěné ve středu. Toto je asi nejpraktičtější řešení, nehodí se ale pod postele nebo sedačky, kde bychom se mohli při vstávání uhodit.
• výklopný systém – okno je ukotveno na horní stěnu a ručně se vyklápí ven – to se naopak hodí do prostor, kde hrozí nebezpečí úrazu.
• elektronický dálkový pohon oken (například patentovaný systém Integra od firmy Velux) – řeší pro prostory, kde na okno nedosáhneme. Elektrický pohon se většinou užívá s otvíráním tzv. centrálním pivotem.

3. Materiál – dřevo nebo plast?
Oboje má svoje výhody i nevýhody. Dřevo je přírodnina, dýchá, dobře vypadá. Musíme se o něj ale starat, jinak nám začne hnít při sebemenší kondenzaci par. Plast je na druhou stranu o něco dražší, i když už se rozdíly stírají. Nevadí mu sníh, jinovatka ani pára, nevyžaduje údržbu. Plast lze volit i v různých barevných variacích včetně imitace dřeva.

4. Volba typu zasklení
Tento bod bychom rádi vypíchli – volbou zasklení přímo ovlivňujete pohodlí ve vašem domově a spotřebu energie. Kvalitní výplně mohou zabránit úniku tepla a naopak i nepříjemnému letnímu přehřívání od sluníčka. Kvalitní zasklení také účinně eliminuje hluk v interiéru. Dnes jsou již téměř všechna venkovní skla tvrzení a u vnitřního doporučujeme připlatit za bezpečné lepené sklo. Otázka zda připlatit za samočistící vrstvu je spíše otázkou financí.

5. Slaďte výběr okna se střešní krytinou!
Pro každý střešní systém je možné najít optimálně řešené střešní okno. Jeho správná instalace a vhodná volba izolačního materiálu opět eliminuje tepelné a energetické ztráty. Lze použít také univerzální izolační límec kolem okna. Zde neexistuje jednoznačná rada, je třeba postupovat s ohledem na parametry konkrétního projektu.

6. Volba vhodného stínidla
To už je spíše jen taková třešnička na dortu. Nicméně výrazně ušetříte, pokud si žaluzie nebo dekorační stínidla necháte namontovat rovnou spolu s okny.

Napsat komentář