100% domácí, 100% zdravý aneb odšťavňujeme

Pak jste bohužel na omylu. Takovýmto nákupem přispíváte do kapsy pouze jejich výrobcům a obchodním řetězcům. Lákavý obal s obrázkem na první pohled čerstvého a šťavnatého ovoce a pod tím nápis „100% džus“ už málokoho přiměje prohlédnout si také zadní stranu papírové krabice, na které je drobným písmem popsáno skutečné složení. Natrefit zde můžete ve většině případů na informaci, že údajně „čerstvá a stoprocentně přírodní ovocná šťáva“ je vyrobena z pouhého koncentrátu, ve kterém je asi tolik vitamínů, kolik by se za nehet vešlo. Neutrácejte proto své finance za promyšlené marketingové triky prodejců a šťávy, které se s těmi domácími nemůžou srovnávat. Raději si pořiďte kvalitní odšťavňovač, mixér, nebo citrusovač a připravujte si lahodné džusy, ovocné šťávy a chutné koktejly pěkně sami doma

Odšťavňovače
Rozlišujeme 4 druhy odšťavňovačů: odstředivé, šnekové, dvouhřídelové a mechanické. Odstředivé odšťavňovače se vyznačují dobrou výtěžností šťáv u kořenové zeleniny a jiných tvrdých surovin. Odstředivky pracují velmi rychle, tato rychlost je však vykoupena kvalitou šťávy. Šťáva je více zoxidovaná, má mnoho pěny a díky teplotě vznikající v rychlých otáčkách, má poškozené enzymy a živiny.

Odšťavňovače šnekové jsou nejuniverzálnějšími odšťavňovači vůbec. Dokáží odšťavnit jak běžné suroviny, tak listovou zeleninu nebo bobuloviny. Vykazují o 20% větší výtěžnost než odstředivky, produkují velmi kvalitní šťávu, která má mnohem zdravější zbarvení vypovídající o zachování enzymů a živin a podstatně méně pěny. Šťáva také daleko déle vydrží.
Dvouhřídelové odšťavňovače jsou absolutní jedničky v kvalitě šťáv. I z listové zeleniny nebo bylinek vykouzlí lahodný nápoj plný vitamínů, enzymů a dalších tělu prospěšných látek. Kvalita šťávy a o něco větší výtěžnost je však vykoupena složitějším skládáním, rozkládáním a čištěním přístroje. V neposlední řadě je nutné také počítat s tím, že dvouhřídelové odšťavňovače pracují velmi pomalu.

Odšťavňovače mechanické zastanou funkci univerzálního pomocníka při odšťavňování listové zeleniny, bylin nebo komplexního doplňku pro životní vitalitu wheatgrass. Hodí se však pouze pro občasné odšťavňování, připravovat na nich pravidelně velké množství šťávy je velmi zdlouhavé a nepohodlné.

Pokud přesně nevíte, jaké druhy ovoce a zeleniny byste odšťavňovali, bude pro vás ideální univerzální šnekový odšťavňovač, jako např. Omega 8006, která se slibuje nejvyšší výtěžnost. Té je dosaženo pomocí dvoufázového síta a motorem s pouhými 70 otáčkami za minutu, který ze surovin dostane maximum všech pro organismus člověka nezbytných látek.

 

Mixér aneb univerzální pomocník v domácnosti
Pomocník, který krájí, drtí, seká, mele a mixuje, nalezne uplatnění v každé kuchyni. Díky mixéru si pohodlně připravíte základ na rajčatovou polévku, svíčkovou omáčku, chutný domácí koktejl, lahodné frappé, ledové tříště, zmrzliny, ovocné šejky nebo chutné dressingy a spoustu dalšího. Mixéry se liší objemem mixovací nádoby, výkonem a v neposlední řadě také designem. Spolehlivým a zároveň designovým kouskem je např. Mixér BlendTec Total Blender 2QT, který zvládne nahradit dalších 9 přístrojů! S tímto kuchyňským pomocníkem zvládnete připravit tříchodový slavnostní oběd s minimem námahy a času.

Citrusovače pro opravdové fajnšmekry
Jestli si nedokážete představit nový den bez čerstvého pomerančového džusu, jsou citrusovače jasnou volbou! Odborné studie poukazují na skutečnost, že citrusové plody patří k těm nejzdravějším složkám naší výživy. Příprava jedné skleničky, které můžeme směle přezdívat „vitamínová bomba“, není s moderním citrusovačem nic složitého. Stačí si vybrat druh citrusu a hustotu šťávy, během několika mála chvilek si připravíte vynikající čerstvou šťávu. Citrus nemusíte, jako v případě odšťavňovače nebo mixéru, loupat. Stačí ho jen rozkrojit a lisovat. Je ovšem nutné zdůraznit, že na citrusovači nepřipravíte šťávu z žádného jiného ovoce či zeleniny.

Ještě pořád máte chuť na „umělé tajemství papírové krabice“?
Ať už sáhnete po citrusovači, mixéru nebo odšťavňovači, získáte jistotu, že ve šťávě vaše tělo přijímá pouze to nejlepší, co si zaslouží. Žádné „éčka“, žádná umělá sladidla, chemické kyseliny nebo konzervační látky. A věřte, odšťavňování vás bude bavit.
 

Napsat komentář