Užijte si penzi podle svých představ

Dnes je stále jistější, že dosavadní penzijní systém je neudržitelný a státní starobní důchod už teď řadě seniorů nestačí na důstojný život ve stáří. Zvykáme si na to, že je třeba si na důchod našetřit, dokud je čas. Pokud nechceme radikálně měnit svůj životní styl a standard, musíme se o potřebné finanční prostředky včas postarat také sami. Mladší ročníky už to vědí a čím dál častěji si zakládají spoření na penzi se státním příspěvkem. Jak se tedy postarat o to, abychom v důchodu nestrádali a mohli si dovolit kvalitní jídlo, dovolenou, výlety, koníčky a později kvalitní lékařskou péči a vhodné bydlení?

Jak bezpečně spořit na stáří?

Doplňkové penzijní pojištění je nový název pro penzijní připojištění. Jeho cílem je získat další zdroj finančních prostředků na stáří vedle státního starobního důchodu. Současná výše už teď části seniorů nestačí k důstojnému životu. Penzijní spoření na stáří podporuje stát formou příspěvků a daňových úlev.

Kdy je ideální začít si spořit na penzi?

Penzijní spoření se vyplatí zakládat i dětem. Pokud má rodina volné finanční prostředky, je penzijní spoření vhodnou možností, jak je díky státní podpoře a investování ochránit před inflací. V případě nutnosti peníze můžete vybrat a použít i k jiným účelům. Určitě by měli začít nejpozději spořit lidé ve středním věku, kteří mají vyřešené bydlení, děti a mají dostatečný výdělek. I ti mladší, kteří nemají na rozhazování, by měli popřemýšlet, zda se nedá někde ušetřit (omezit kouření, pití kávy, zbytečné nákupy atd.) a radši pár set korun měsíčně vložit do penzijního spoření co nejdříve. Nemusí se bát, že by spoření nezvládli. Vkládané částky se dají v průběhu času měnit. Spoření je také možné na čas přerušit, klient nebude nijak sankcionován, když nebude platit, jen nedostane za tu dobu státní podporu.

Kolik je ideální částka? Mění se v průběhu věku a jak?

Minimální částka, kterou je třeba měsíčně spořit, je v současné době 100 Kč, pro získání státní podpory 300 Kč. Kdo chce využít státní výhody na maximum, měl by si posílat pravidelně 3000 korun měsíčně. Jsou období, kdy člověk má jiné závazky, splácí hypotéku, má malé děti, během života ale přijde čas, kdy má zase volných prostředků víc a může si dovolit víc spořit. Měsíční úložka se dá během času jednoduše zvýšit, nebo snížit podle možností. Neplatí se poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, změny nebo výpisy.

Kolik dostanu od státu a jaké jsou podmínky pro získání státního příspěvku?

Výše státního příspěvku se odvíjí od toho, kolik klient měsíčně spoří. Minimální částka, ke které klient získá státní podporu, je 300 Kč, státní příspěvek k ní je 90 Kč. Další změnou je, že maximální výše státního příspěvku se zvýšila na 230 Kč a je možné ji získat při úložkách nejméně 1000 Kč. V současné době od státu získáte až 6 360 Kč ročně na státních příspěvcích a úlevách.

Přispívají zaměstnavatelé?

Kromě vlastních vložených peněz a státního příspěvku lze získat i příspěvek na penzijní připojištění jako benefit od zaměstnavatele. Díky daňovým úlevám je to výhodnější, než kdyby zaměstnanci o stejnou částku zvýšil mzdu. Zkuste se zeptat u toho svého.

Jaké jsou daňové výhody?

Od začátku roku 2017 se daňové výhody zvyšují. Od daňového základu půjde odečítat až dvojnásobek předchozího stavu. U spoření na důchod se mohou odečítat příspěvky nad 1000 korun měsíčně (protože do této hranice je pokrývá státní příspěvek). Zatímco dosud šly odečítat příspěvky ve výši maximálně 12 tisíc korun ročně, nově to bude 24 tisíc korun. Maximální roční daňová úspora tak může dosáhnout 3600 korun ročně (15 % z 24 tisíc).

Napsat komentář