Měď – tradiční materiál s novou tváří

Měď je starodávný materiál, jenž měl v interiéru své místo vždy. Rozsáhlá škála povrchů a stylů dokazuje, že měď se uplatní v tradičním i v moderním designu.

Měděné povrchy dokážou koupelně vtisknout neopakovatelné kouzlo. Díky jejich nápadnému a výjimečnému vzhledu jim sluší umírněné pozadí minimalistického interiéru, nebo naopak zneklidňující industriální prostředí. Měď zkrátka provokuje a snese sílu kontrastu.

Luxusní i praktické

Ušlechtilý kov příjemně teplé červenohnědé barvy dobře odráží světlo, díky čemuž jej designéři často a rádi využívají k podtržení a ke zdůraznění konkrétního bodu v místnosti.  Tento drahý materiál zůstává velmi odolný vůči mechanickému poškození, proto investice do měděných doplňků, jež nebývá zrovna nízká, si zachovává trvalou hodnotu. Předměty časem získávají patinu. Nádhera lesklého kovu přitahuje pozornost, měděné prvky naplní dům teplem a komfortem.

Často se můžete setkat i s dostupnější mosazí, slitinou mědi a zinku. Mosaz je poměrně měkká slitina, ale má krásnou, jasně zlatavou barvu a také z ní se zhotovují koupelnové doplňky.

Elegantní vany

Volně stojící měděné vany se často nacházejí v nejluxusnějších butikových hotelích, můžete si je ale vychutnat i ve svém soukromí. Bývají působivým a delikátním doplňkem koupelny integrované do ložnice a snadno se stanou dominantou apartmá. Při výběru můžete sáhnout po originálním, starožitném kousku, nebo zvolit cenově dostupnější soudobou repliku.

Před umístěním do konkrétního prostoru je ale třeba brát v potaz fakt, že měděná vana může být velmi těžká, proto při instalaci dobře zvažte nosnost stropu, případně se poraďte s odborníkem.

Stylová umyvadla

S měděnými umyvadly se v moderní koupelně nesetkáváme často, což je bezesporu škoda. Tento unikátní solitér dokáže opanovat prostor a oživí i minimalistickou koupelnu. Sluší mu to nejenom v kontrastu s bílým obkladem, ale například i ve spojení s černou břidlicí nebo barevným mramorem. Měděné umyvadlo můžete kombinovat i s jinými přírodními materiály, skvěle působí jeho spojení se dřevem nebo s kůží.

V páru s umyvadlem a vanou jdou vždy baterie. Také zde najdete atraktivní starožitné, případně moderní designové skvosty. Při výběru si počínejte uvážlivě, protože méně opravdu bývá více. To znamená, že když vaše volba padne na měděnou armaturu, vanu či umyvadlo, volte umírněnou, ideálně v bílém provedení. Nechte skvost vyniknout.

Viditelné konstrukce

Pro dosažení decentního vzhledu koupelny zkuste použít jednoduché hladké měděné trubky jako nosnou konstrukci, například pro sprchový závěs či nábytek. Ve spojení se světlým dřevem vytvoříte kultivované prostředí, ve kterém bude radost relaxovat.

A jak jsme již zmiňovali, měď přitahuje kontrasty. Proto v rustikální či industriální koupelně můžete připomenout historii (již staří Římané používali měď k rozvodu vody) použitím měděných rozvodových trubek. Jistě, přívod vody máte vedený pod omítkou v plastu, to vám ale nemusí bránit v použití armatury jako součásti mobiliáře. B

O měď pečujte

Měď v interiéru koupelny dokáže rychle ztratit svůj oslnivý lesk, na vzduchu vlivem oxidace tmavne a pozvolna přechází do rezavohnědé barvy. Vinu na tom nesou především negativní vlivy prostředí: teplotní výkyvy a vlhkost. Výrobky vyrobené z tohoto kovu proto vyžadují jemnou a soustavnou péči.

Vrátit měděnému povrchu bývalou krásu jde poměrně snadno. Plochu otřete směsí soli a octa a potom ji důkladně omyjte tekoucí vlažnou vodou. Nakonec ji přeleštěte suchým hadrem z mikrovlákna. Pro čištění můžete také použít citronovou šťávu, kyselinu sulfamovou nebo směs soli, pšeničné mouky a octa.

Jestliže víte, že nebudete chtít své měděné dekorace pravidelně leštit, zkuste matný, patinovaný povrch. Nezrcadlí se na něm tolik otisky prstů. A nezapomeňte: působivost a matná krása mědi přitahuje a trvá.

Text Zuzana Langová foto archiv firem

Napsat komentář