Jaká okna do pasivního domu?

O pasivních budovách bylo mnoho napsáno a ještě více času se mezi zastánci a odpůrci pasivu prodiskutovalo. Jaké jsou ale vlastně zásady a pravidla pasivního domu? Čemu musí budova v pasivním standardu odpovídat? Co nám vlastně pasivní dům přinese a jaké má výhody? Buďme aktivní a pojďme se pasivce společně podívat na zoubek.

Pasivní dům je tedy budova, jež je navržena způsobem, který zaručuje tepelnou pohodu v jakémkoliv ročním období, aniž byste museli náročně topit či klimatizovat. Je kvalitně zateplena, a proto je zcela nenáročná na dodávanou energii. To je jeden z důvodů, že svojí roli hrají i vnitřní tepelné zisky. Například člověk dodá 100 W, stejně tak i klasická žárovka. Běžící PCéčko pak 150 W a hořící svíčka až 30 W. Zásadní energii budově přináší i lednička, myčka nebo i plazmová TV.

Jaké parametry musí mít pasivní budova

Abyste mohli o pasivní budově bez zardění prohlásit, že je postavena ve skutečně energeticky pasivním standardu, je třeba vycházet z následujících kritérií; měrná potřeba tepla na vytápění nepřekročí za rok 15 kWh/m2, celková průvzdušnost n50, měřená testem neprůvzdušnosti nepřekročí 0,6/h a celková roční měrná spotřeba primární energie (vytápění, teplá voda, pomocná energie, domácí spotřebiče, osvětlení) bude nanejvýš 120 kWh/m2. Chcete-li dosáhnout na tyto parametry a být odměněni výhodami, které pasivní dům bezesporu přináší; mimořádně nízké náklady na celkový provoz, tepelná pohoda, permanentní přívod čerstvého vzduchu či zdravé a stabilní prostředí, musíme výsledku podřídit řadu faktorů.

Velmi důležité je umístění a celková dispozice stavby, abyste pro získávání solární energii co nejlépe využili slunce. Dalším aspektem je i tvar domu; ideálem je co nejkompaktnější, jednoduchý tvar, bez zbytečných výstupků. Při volbě, zda chcete skutečně postavit pasivní dům, je důležité myslet i na vytápění a také vybrat ta správná okna, abyste zajistili vzduchotěsnost domu.

Zaměřte se na okna

Okna, jelikož se podílejí na tepelných ztrátách až 40 %, jsou v pasivní budově zásadním prvkem, který může při špatné volbě vše pokazit. Co je dobré znát? Podle norem obvykle stačí pro oslunění a osvětlení obytné místnosti poměr prosklené a neprosklené plochy 1:6. Okna by měla být také vhodně orientována vůči světovým stranám a jejich orientaci by měl odpovídat i rozměr.

V pasivních domech je z hlediska tepelných úspor také důležité, aby okna správně osazena, dodržet jejich polohu v rovině tepelné obálky, zachovat technologickou kázeň a umožnit dilataci oken v konstrukci. Naštěstí dnes již existuje na českém trhu řada firem, které si s tímto, často nelehkým úkolem, umí poradit. Jednou z nich je společnost Oknoplastik, které ji od počátku postavila svoji výrobu plastových oken na nejmodernějších technologiích. Šestikomorová plastová okna Pasiv EVO mají 3 těsnící roviny a obsahují speciální izolační vložkou z vysoce síťovaného polyethylenu, která je opatřena hliníkovou folií, jež odráží teplo. Okna Pasiv EVO společnosti Oknoplastik jsou navíc velmi odolná proti vloupání.

Kontaktujte společnost Oknoplastik a získejte detailní informace o oknech pro pasivní domy, včetně předběžné nezávazné kalkulace.

Napsat komentář