Jak vybrat bezpečná a kvalitní garážová vrata?

Garáž je běžnou součástí mnoha rodinných domů. Jde o praktickou ochranu automobilu před vlivy počasí i zloději, proto s ní většina lidí počítá při stavbě nebo rekonstrukci svého obydlí. Chystáte se také postavit garáž? Nebo ji máte, ale už nutně potřebuje nová vrata? Poradíme vám, jak je vybírat.

Garážová vrata jsou záležitostí, která pomáhá utvářet celkový dojem z domu, proto je třeba jejich výběru věnovat pozornost. Na trhu je dnes k dostání poměrně široká nabídka garážových vrat, která se od sebe liší typem, funkčností, vzhledem a kvalitou. Právě kvalita je jedním z bodů, u kterých se nevyplatí přistupovat na kompromisy. Vrata pro svou garáž nekupujete na rok či dva, musí toho hodně vydržet a být také bezpečná, proto raději volte dobrého a zkušeného dodavatele s tradicí, jako je například český výrobce KRUŽÍK s.r.o. Tato společnost se řadí mezi přední výrobce garážových a průmyslových vrat a stojí za ní více jak 20 let zkušeností. Velmi známou značkou jsou dále třeba garážová vrata Lomax nebo Hörmann. U výrobce s tradicí máte jistotu kvality a bezpečnosti vrat, což je to nejdůležitější.

Sekční garážová vrata a jejich výhody

Nejčastěji jsou k vidění sekční garážová vrata, která jsou oblíbená hned z několika důvodů, kvůli praktičnosti a skvělé funkčnosti, širokému výběru designů a příjemné pořizovací ceně. Sekční vrata jsou sestavena z jednotlivých sekcí (panelů, pruhů), které jsou poskládány vodorovně nad sebou. Při otevírání se vrata posouvají po kolejnicích a zajíždění pod strop garáže. Díky tomuto principu nepotřebují žádný prostor před garáží a umožňují využít celou její plochu. Ovládání je možné ponechat ruční, daleko větší oblibě se ale těší automatické otevírání pomocí motoru a dálkového ovladače. Vrata je možné doplnit praktickými záležitostmi, jako jsou vstupní dveře, okénka, madla, kliky a další doplňky. Co se týče otázky bezpečnosti, je důležité, aby byly jednotlivé sekce spojeny tak, že mezi nimi nebude při posunu vznikat mezera, ve které by mohli uvíznout prsty. Toto je ale u kvalitních vrat samozřejmostí.

Rolovací vrata a jejich výhody

Ještě větší využití prostoru nabízí rolovací vrata, která jsou ideální do malých garáží. Jsou sestavena z úzkých hliníkových lamel, které se rolují na válec umístěný v boxu u stropu. Umožňují maximální využití místa v garáži včetně prostoru pod stropem, kam je možné například zavěsit sportovní náčiní. Jejich výhodou je také možnost namontovat je za otvor pro vrata, do něj i před něj a to bez dalších stavebních úprav. Otázka bezpečnosti je tu stejná, tedy především konstrukce lamel a řešení mezer mezi nimi.

Posuvná vrata a jejich výhody

Zajímavou alternativou jsou garážová posuvná vrata. Ta jsou stejně jako sekční vrata sestavena ze sekcí. Tyto sekce jsou však poskládány svisle vedle sebe a vrata se posouvají do boku, kde jsou uvnitř garáže vedeny jejich lišty. Klady jsou především dva a to, že nedochází ke snížení průjezdné výšky otvoru garáže, a že je možné vrata otevírat i jen částečně. To ušetří náklady na energie při průchodech garáží.

Pojistka proti škodám na majetku a zranění

A je tu ještě jedno bezpečnostní hledisko, které je společné pro všechna garážová vrata poháněná motorem. Určitě by neměla chybět čidla, která okamžitě zaregistrují kontakt s překážkou a pohon zastaví. Je to zásadním požadavkem kvůli ochraně automobilu a především pak kvůli riziku úrazů členů domácnosti nebo domácích mazlíčků. Toto je už ale u kvalitních výrobků standardním vybavením. Pro ještě větší bezpečnost je pak možné volit i doplnění infračervenou závorou, kdy se vrata zastaví již při porušení paprsku ještě před kontaktem s překážkou.

Napsat komentář