Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Úvod

Byt a dům

Stavba

Zahrady

Insiprace

Finance

Ke stažení


Byt a dùm
 

Byt a dům
 

Stavba 
 

Zahrady 
 

Inspirace
 

Kancelář 
 

Finance 
 

Ke stažení 
• Archiv
 

Kontakt 
• Kontakty
 

Doporučujeme 
   Lepší, než umělé osvětlení


Chodby, kuchyně, koupelny, schodiště, šatny a předsíně... všude tady, v prostorech, jež často postrádají okna, najde uplatnění řešení v podobě světlovodu. Moderního prvku, který do nich přivede denní světlo a sluneční paprsky, a ještě ušetří náklady na energie.

Denní světlo totiž zachovává reálné barvy a kladně ovlivňuje psychiku člověka, kterému dodává energii i optimismus. Interiéru bez oken dává život a zvyšuje komfort bydlení. Je proto vždy lepší, než umělé osvětlení.

Jak to funguje

Světlovod přivádí do interiéru denní světlo nejčastěji prostřednictvím střechy, jsou ale známy i boční realizace. Množství se odvíjí od konkrétní roční doby, počasí, sklonu střechy a orientace prvku ke světovým stranám (k nejvíce osluněným patří jižní a jihozápadní části střechy). Dalším důležitým parametrem je délka tubusu, průměr světlovodu a výška, v níž je umístěn. Cesta světelných paprsků přitom nemusí být přímá, tubus lze totiž prodloužit a směrovat dalšími koleny až do délky šesti metrů, za tyto úpravy ale zaplatíme sníženou účinností přenosu. Podstatná je samozřejmě i kvalita tubusu, především její vnitřní zrcadlové plochy, u níž je důležitá odrazivost a hladkost vrstvy. Nové typy pevných světlovodných tubusů dosahují efektivity až 98 procent, přičemž špičkové produkty obsahují kvalitně zalakované 99,8 % čisté stříbro.

Každý světlovod se skládá ze tří na sebe navazujících částí: střešní kopule nebo čtvercového rámu s pevným plochým zasklením, už zmíněného tubusu a difuzéru, který se postará o distribuci světla v místnosti. U kopule hraje kromě tvaru roli i materiál, především z pohledu prostupnosti světla. Není bez zajímavosti, že v současné době jednoznačně vedou moderní polymery, obecně plasty, jejichž propustnost pro světlo je až 96 procent. Moderní typy světlovodů svítí díky zabudovanému LED zdroji i v noci, naopak u některých místností, jako jsou například ložnice nebo dětské pokoje, se uplatní tlumicí klapka, takže přívod světla lze kdykoliv ztlumit nebo úplně vypnout. Pokročilé produkty disponují rovněž tepelnými jednotkami, jež v zimě brání tepelným ztrátám a v létě chrání interiér před pronikáním venkovního tepla. Navíc brání vlhkosti, aby se srážela a vytékala ze světlovodu.

Foto: Velux, světlovod v koupelně
Foto: Velux, světlovod v koupelně

Difuzor pro efekt i efektivitu

O distribuci světla v místnosti se stará stropní prvek, jehož podoba ovlivňuje výsledný světelný komfort i finální vzhled místnosti. Pro ideální funkčnost ale musí splňovat i řadu technických parametrů. Od stropního difuzéru se očekává maximální propustnost světla, dokonalý rozptyl do interiéru, výborné izolační vlastnosti pro nízký prostup tepla a v neposlední řadě rovněž kompaktnost v místech napojení na světlovodný systém. Hladký rozptyl slunečních a světelných paprsků bez zbytečných ztrát umožňují optické čočky, jež lze nahradit i průsvitnými dekorativními skly, například v barevných rámečcích. K dispozici jsou různé typy difuzorů, od jednoduchých, spíše s technickým vzhledem, až po velmi dekorativní, jež si nezadají s designovým svítidlem. Příkladem může být třeba ručně broušený rozptylovač denního světla z českého křišťálu, nebo reflexní akrylová kapka, kterou navrhl designér Ross Lovegrove.

Foto: Velux, Ross Lovegrove
Foto: Velux, Ross Lovegrove

Foto: Lihgtway, Vila Vinohrady
Foto: Lihgtway, Vila Vinohrady


Text: -ll-, Foto: archiv firem


© 2007 - 2018

Ideální bydlení

- internetový magazín o bydlení - všechna práva vyhrazena

Created by Leo Maxmedia