Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Úvod

Byt a dům

Stavba

Zahrady

Insiprace

Finance

Ke stažení


Byt a dùm
 

Byt a dům
 

Stavba 
 

Zahrady 
 

Inspirace
 

Kancelář 
 

Finance 
 

Ke stažení 
• Archiv
 

Kontakt 
• Kontakty
 

Doporučujeme 
   Dům u moře pro odpočinek i užitek


Reality jsou jedním z tradičních typů investičních aktiv, přinášejí výnos nejen prostřednictvím zhodnocení kapitálu (ceny nemovitosti), ale i díky pravidelnému příjmu z nájmu. Proto v poslední době nejen mnozí profesionální, ale také laičtí investoři dávají přednost uložení peněz do "cihel" před akciemi a obligacemi.

Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: Alexandria Real
Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: Alexandria Real


Nemovitosti v cizině jsou totiž poměrně dostupné: kdo má na to koupit si byt v Praze nebo třeba ve Špindlu, dosáhne i na investici do apartmánu u moře nebo v Alpách. Ceny nemovitostí v Česku navíc neustále rostou. Za první čtvrtletí tohoto roku se meziročně zvýšily dokonce o 12,8 %, přitom průměr za celou Evropskou unii je pouhých 4,5 %. Také nájmy stagnují, takže investovat do nemovitosti v tuzemsku se už příliš nevyplácí. Příjmy z krátkodobých pronájmů jsou sice výrazně vyšší, zase jsou ale spojeny s náročnější správou nemovitosti. Proto pro zájemce o investice získává na zajímavosti a atraktivitě nákup nemovitosti v zahraničí, kde jsou možnosti výhodného dlouhodobého nebo krátkodobého pronájmu (například prostřednictvím Airbnb) mnohem vyšší. Vzhledem k nákladům a likviditě menší než u finančních produktů je investice vhodná spíše pro ty, kdo jsou ochotni čekat na zhodnocení svého majetku v horizontu přesahujícím 5 - 10 let.

Střední cenová hladina vede

Poptávka je zejména po nemovitostech v hodnotě cca 150 000 až 350 000 EUR, což je zhruba 4 až 10 milionů korun, roste ale zájem také o vyšší střední hladinu (do 500 000 EUR). Pokud jde o konkrétní destinace, dlouhodobě vede Rakousko (47 %) a Chorvatsko (20 %), následované Španělskem (17 %), Itálií (9%) a Francií. K osvědčeným patří i Bulharsko, pomalu roste zájem také o Dubaj či Mallorcu. Kupují se nejen celé domy a vily, ale mnohem hojněji rovněž menší apartmány přímo u moře, nebo alespoň v přímořských letoviscích.

Zájmu Čechů o zakoupení se v zahraničí nahrává i to, že za první čtvrtletí tohoto roku ceny nemovitostí v Itálii a Chorvatsku podle Eurostatu dokonce meziročně klesly. Apartmán u moře nebo v horách chtějí Češi často sami využívat (27 %), mnohem více zájemců (65 %) však počítá s tím, že bude nemovitost také pronajímat. Pouze pro 8 % kupců jde výhradně o investici. Dalším trendem je zájem o objekty se zajištěným kompletním servisem, což je jednodušší u apartmánů, než u samostatných domů. O apartmány mělo vloni zájem 68 %, samostatné domy nebo vily preferovalo 26 % kupujících.

Největší podíl (89 %) mezi kupci tvoří podnikatelé, pouze 8 % zaměstnanci. Průměrný věk investorů se pohybuje v rozmezí 30 - 50 let, přitom 94 % z nich kupuje nemovitost za vlastní prostředky.

Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: MasterHomes
Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: MasterHomes

Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: Rellox, Chorvatsko
Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: Rellox, Chorvatsko

Na co si dát pozor

Pravidla koupě a převodu nemovitosti do osobního vlastnictví jsou poplatná konkrétní zemi, v níž se transakce realizuje. Nelze tedy spoléhat na znalost systému našeho realitního trhu. Rozdílně fungují také katastry nemovitostí, lišit se může způsob platby, v potaz je nutno brát i kurzová rizika. Nejde samozřejmě pouze o uhrazení ceny samotné nemovitosti, počítat je třeba například s daní z převodu nemovitosti, DPH, notářskými či řadou dalších specifických poplatků. Ještě před definitivním podpisem kupní smlouvy je dobré zeptat se na podmínky dalšího užívání nemovitosti, především zda ji lze i následně pronajímat. Někde je totiž například nutné zajistit si v předmětném místě trvalý pobyt. Samozřejmostí je rovněž důkladné prověření prodejce a stavu nemovitosti, a to i s ohledem na potřebné doklady a legislativu. Vyplatí se proto využít služeb specializovaných realitních kanceláří.

Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: Alexandria Real
Dům u moře pro odpočinek i užitek, foto: Alexandria Real


Text: -red-


© 2007 - 2018

Ideální bydlení

- internetový magazín o bydlení - všechna práva vyhrazena

Created by Leo Maxmedia