Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Úvod

Byt a dům

Stavba

Zahrady

Insiprace

Finance

Ke stažení


Byt a dùm
 

Byt a dům
 

Stavba 
 

Zahrady 
 

Inspirace
 

Kancelář 
 

Finance 
 

Ke stažení 
• Archiv
 

Kontakt 
• Kontakty
 

Doporučujeme 
   Pro jarní zahradu


Za vizitku majitele pozemku bývá sice považován zejména trávník, ale rozhoduje v podstatě celkový dojem, tedy i to, zda máte zahradu uklizenou a dobře ošetřenou.

Je nutné navrátit funkčnost a krásu nejen rostlinám, ale také všem plochám v zahradě. Začátek vegetačního období je rovněž vhodnou příležitostí k potřebným terénním úpravám. Naštěstí dnes máme k dispozici řadu pomocníků, s nimiž je práce nejen lehčí, ale také rychlejší.


Pro jarní zahradu, foto: Briggs&Stratton
Pro jarní zahradu, foto: Briggs&Stratton

Provzdušněte a srovnejte terén

Zdravý trávník potřebuje kromě vláhy také živiny a vzduch. Právě přísunu vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Přes podzim a zimu zarostl mechem, kořínky, zbytky trávy a listí. S touto bariérou si hravě poradí vertikutátor, s jehož pomocí je provzdušnění pohodlné a rychlé. Jeho ostré ocelové nože se dostanou několik centimetrů do hloubky, díky záchytnému koši není nutné se starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy se stačí vyzbrojit obyčejnými či specializovanými železnými hráběmi, na trhu jsou i různé ruční rotační vertikutátory. V provzdušněné půdě je pak dost místa pro růst nových travních stébel. Vzhledu zahrady mohou vadit i nerovnosti terénu, které lze zasypat půdou, jež by měla mít kvalitu srovnatelnou s podkladem stávajícího trávníku.

Pro jarní zahradu, vertikutátor, foto vlevo: Fiskars, vpravo: Oslavan.cz
Pro jarní zahradu, vertikutátor, foto vlevo: Fiskars, vpravo: Oslavan.cz

Výsev a hnojení

Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a někde se vyskytují holá místa, bude nutné plochu dosít. Půdu nejdříve prohrábněte a smíchejte s pískem, pak teprve zasejte travní směs. Povrch uválejte travním válcem a místo pořádně zalijte. S rovnoměrností výsevu na větším prostoru pomůže sypací vozík. Pro první setí je ale důležitá teplota půdy, měla by dosahovat alespoň 8 oC. Pokud trávníku z nějakého důvodu chybějí živiny, jeho barvu, hustotu, stejně jako odolnost vůči rozpínavému plevelu a mechu i travním chorobám zlepší pečlivě vybrané hnojivo. Nejdůležitější je právě první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. Důsledně však dodržujte doporučené dávkování, vyšší koncentrace může trávníku uškodit a popálit ho.

Střih nejen na "na ježka"

Je-li vaší nejvyšší metou pažit podobný dokonale upravenému golfovému greenu, nic proti tomu, ale určitě nezaškodí vědět, že trendy se dnes ubírají i jiným směrem. Podle odborníků se ideální výška travního porostu pohybuje mezi 3 - 4 cm, ale jednolité, poněkud nudné zelené plochy se dnes už nenosí. Zajímavějšího výsledku lze dosáhnout s variabilnějším zástřihem, k němuž využijeme schopnosti moderních sekaček nastavit různou výšku sečení. Velmi efektní může být třeba ostrůvek "divočiny" uprostřed jinak perfektně posekaného trávníku, eventuálně plochy s různě odstupňovanou výškou zástřihu. Výška porostu je důležitá i z pohledu udržování vlhkosti: čím delší stébla, tím lépe trávník zadržuje vodu, takže mu při vedrech nehrozí riziko vypálení. Pokud jde o závlahu, časté zalévání malým množstvím vody může způsobit hluboký růst kořenů, takže v období sucha je pak trávník ohrožen totálním podeschnutím. Optimální je zálivka jednou za týden, ideálně večer, aby se voda tolik neodpařovala. Na každý čtvereční metr je třeba alespoň 5 litrů vody.

Pro jarní zahradu, foto: Husqvarna
Pro jarní zahradu, foto: Husqvarna

Pro snadné pěstování

Pokud chcete mít zahradu plnou květin a okrasných keřů, nebo se chystáte pěstovat voňavé bylinky či sezónní ovoce a zeleninu, asi uvítáte účinnou pomoc v podobě přírodního přípravku bez chemických přísad, který podporuje růst rostlin. Vodu i hnojiva umí zadržet a rostlinám je dodává postupně, spolu s potřebnými minerály a stopovými prvky a stimuluje růst kořenů. Rostliny také postupně obohacuje o potřebné minerály a stopové prvky (draslík, hořčík, vápník, mangan nebo křemík). Půdu zároveň zlehčuje a provzdušňuje, brání tvorbě plísní a následné hnilobě a plnohodnotně nahradí perlit, písek i rašelinu současně. Samostatně ho lze použít k velmi efektnímu klíčení semen, osvědčil se i při skladování ovoce, zeleniny, cibulí a hlíz.

Pro jarní zahradu, foto: GRENA
Pro jarní zahradu, foto: GRENA

Redakce: -ll-


© 2007 - 2018

Ideální bydlení

- internetový magazín o bydlení - všechna práva vyhrazena

Created by Leo Maxmedia