Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Úvod

Byt a dům

Stavba

Zahrady

Insiprace

Finance

Ke stažení


Byt a dùm
 

Byt a dům
 

Stavba 
 

Zahrady 
 

Inspirace
 

Kancelář 
 

Finance 
 

Ke stažení 
• Archiv
 

Kontakt 
• Kontakty
 

Doporučujeme 
   Design v průsečíku stylů a kultur


Potkali se na vysoké umělecké škole v Birminghamu. Každý z jiného koutu světa, z jiného prostředí. Dnes jsou Anvita a Kryštof manželi a zároveň tvoří designérský pár, který pracuje ve svém pražském studiu pod značkou Jain&Kříž.

Faces – povlak na polštář a stínidla na lampy, Frog – dětský polštář ve tvaru žáby
Faces – povlak na polštář a stínidla na lampy, Frog – dětský polštář ve tvaru žáby


Jaký je vlastně styl vašeho studia?
Kryštof: Propojili jsme tradiční výrobu a řemeslo v Indii a v Evropě s tím, že výrobkům dáváme svůj styl a názor. Vybíráme to, co se nám líbí, šaty, doplňky a šperky doplňujeme stále častěji vlastními návrhy a vzory. V poslední době tvoří naše produkty už polovinu nabídky. Některé kousky vznikají v tuzemských dílnách, další v Německu, spolupracujeme také s nizozemskou značkou Pols Potten.
Anvita: Nechceme ostře oddělovat to, co je indický nápad a co pochází z Čech. Styl je výsledkem komunikace mezi námi, takže dnes už nás lidé prostě chápou jako studio s originální nabídkou. V tom vidíme náš potenciál.

Indie je pro nás v současnosti sice dostupnější, přesto ji většina zná pouze z televizních dokumentů. Jak se tamní životní styl odráží ve vaší tvorbě?
Kryštof: V Indii se na každém kroku mísí tradice s modernitou. Na ulici se setkáte s prostředím, které působí jako raný středověk, vedle se blyští výkladní skříň 21. století, běžně se setkáváte s diametrálními rozdíly v životním stylu a komfortu. Tenhle mix působí někdy příjemně a inspirativně, jindy může být až zneklidňující. Dlužno podotknout, že nikde jinde jsem takový kolorit neviděl. A z něho právě vycházíme.

Vystudovala jste Národní institut módní techniky v New Dillí. Jak nabyté zkušenosti s výrobou a zpracováním textilií uplatňujete ve vašem designovém studiu?
Anvita: Pracujeme například s tradičním tiskem a ručními výšivkami. Z dob studií znám v Indii řadu řemeslníků a výrobců, kteří dokážou realizovat moje papírové i počítačové nápady. Inspirací jsou nám také místní veletrhy tradičních řemesel, kde si vybíráme jednotlivé produkty nebo nápady, navazujeme kontakty.

Jak se ve vaší tvorbě odrážejí zkušenosti a poznatky ze studia grafického designu na Cranbrook Academy of Art v Michiganu?
Anvita: Zatímco v Indii jsem studovala módní techniky, zjednodušeně řečeno 3D design, v Michiganu to byla grafika, tedy 2D design. V Americe jsem se ale mohla účastnit i přednášek v oboru keramiky a malby. Učili nás tak přemýšlet: o své práci v širších uměleckých souvislostech, o světě, o tom, co je podstatné. To všechno se mi teď velmi hodí.

Některé potisky na vašich oděvech mají popartový charakter, jiné tradiční vzory.
Anvita: Je to jako s lidmi: jedni preferují moderní, spontánní kresby, druhým se více líbí ty tradiční. Proto se zaměřujeme na jejich kombinaci, v barvách a námětech pak spojujeme českou a indickou kulturu ve vlastní funky folk design.

Swallows – populární vzor vlaštovky a ukázka ručně tištěného povlečení z bavlny v klasických velikostech
Swallows – populární vzor vlaštovky a ukázka ručně tištěného povlečení z bavlny v klasických velikostech


S jakými materiály pracujete?
Kryštof: V Indii je oděvní design založen na kvalitě a precizním provedení, ručním zpracování. Proto většinou používáme přírodní materiály, organický len, vlnu, hedvábí, ručně tkaný kašmír a ručně tkané hedvábí. Mezi dřevinami upřednostňujeme palisandr nebo mango.

Spolupracujete s řadou designérů. Co pro vás navrhují a jaký je společný jmenovatel vaší tvorby?
Kryštof: Například moje sestra, Kristina Matre Křížová, která je scénografkou a návrhářkou divadelních kostýmů, obohacuje náš styl o nový rozměr, o modely ovlivněné její profesí. Skvěle se zapojila i Jitka Fleislebr nebo Marie Doucet... V rámci nových pohledů na oděvní a produktový design chceme navázat rovněž kontakt s pražskou VŠ UMPRUM.
Anvita: Snažíme se také spojovat šperkaře z Indie s okolním světem. Prostřednictvím internetového projektu Bawra jsem se seznámila například s finskou designérkou Miou Maljojoki, žijící v Mnichově, která pracovala několik let v Indii. Je autorkou několik kolekcí látek pro firmu Marimekko, výsledkem naší spolupráce jsou pak krásné náušnice, které Mia vytvořila na základě mé kresby oblohy.

Anvita Jain, designérka
2003 Národní institut módní techniky v New Dillí, Indie, obor textilní a módní design
2006 Birmingham Institute of Art and Design, Velká Británie, BA ve vizuální komunikaci
2012 Cranbrook Academy of Art v Michiganu, USA, MFA ve 2D designu

Kryštof Kříž, fotograf a designér
2002 - 2004 studium designu v německém Düsseldorfu
2004 - 2007 Birmingham Institute of Art and Design, Velká Británie, MA ve vizuální komunikaci

Anvita Jain a Kryštof Kříž
Anvita Jain a Kryštof Kříž


Text: Alena Kodlová, foto archiv: Jain&Kříž


© 2007 - 2018

Ideální bydlení

- internetový magazín o bydlení - všechna práva vyhrazena

Created by Leo Maxmedia