Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Ideální bydlení - internetový server o bydlení

Úvod

Byt a dům

Stavba

Zahrady

Insiprace

Finance

Ke stažení


Byt a dùm
 

Byt a dům
 

Stavba 
 

Zahrady 
 

Inspirace
 

Kancelář 
 

Finance 
 

Ke stažení 
• Archiv
 

Kontakt 
• Kontakty
 

Doporučujeme 
   Jaká okna do pasivního domu?


O pasivních budovách bylo mnoho napsáno a ještě více času se mezi zastánci a odpůrci pasivu prodiskutovalo. Jaké jsou ale vlastně zásady a pravidla pasivního domu? Čemu musí budova v pasivním standardu odpovídat? Co nám vlastně pasivní dům přinese a jaké má výhody? Buďme aktivní a pojďme se pasivce společně podívat na zoubek.

Pasivní dům je tedy budova, jež je navržena způsobem, který zaručuje tepelnou pohodu v jakémkoliv ročním období, aniž byste museli náročně topit či klimatizovat. Je kvalitně zateplena, a proto je zcela nenáročná na dodávanou energii. To je jeden z důvodů, že svojí roli hrají i vnitřní tepelné zisky. Například člověk dodá 100 W, stejně tak i klasická žárovka. Běžící PCéčko pak 150 W a hořící svíčka až 30 W. Zásadní energii budově přináší i lednička, myčka nebo i plazmová TV.

Příklad řešení dispozice budovy v pasivním standardu
Příklad řešení dispozice budovy v pasivním standardu

Jaké parametry musí mít pasivní budova

Abyste mohli o pasivní budově bez zardění prohlásit, že je postavena ve skutečně energeticky pasivním standardu, je třeba vycházet z následujících kritérií; měrná potřeba tepla na vytápění nepřekročí za rok 15 kWh/m2, celková průvzdušnost n50, měřená testem neprůvzdušnosti nepřekročí 0,6/h a celková roční měrná spotřeba primární energie (vytápění, teplá voda, pomocná energie, domácí spotřebiče, osvětlení) bude nanejvýš 120 kWh/m2. Chcete-li dosáhnout na tyto parametry a být odměněni výhodami, které pasivní dům bezesporu přináší; mimořádně nízké náklady na celkový provoz, tepelná pohoda, permanentní přívod čerstvého vzduchu či zdravé a stabilní prostředí, musíme výsledku podřídit řadu faktorů.

Velmi důležité je umístění a celková dispozice stavby, abyste pro získávání solární energii co nejlépe využili slunce. Dalším aspektem je i tvar domu; ideálem je co nejkompaktnější, jednoduchý tvar, bez zbytečných výstupků. Při volbě, zda chcete skutečně postavit pasivní dům, je důležité myslet i na vytápění a také vybrat ta správná okna, abyste zajistili vzduchotěsnost domu.

Pasivní dřevostavba se solárními kolektory
Pasivní dřevostavba se solárními kolektory

Zaměřte se na okna

Okna, jelikož se podílejí na tepelných ztrátách až 40 %, jsou v pasivní budově zásadním prvkem, který může při špatné volbě vše pokazit. Co je dobré znát? Podle norem obvykle stačí pro oslunění a osvětlení obytné místnosti poměr prosklené a neprosklené plochy 1:6. Okna by měla být také vhodně orientována vůči světovým stranám a jejich orientaci by měl odpovídat i rozměr.

V pasivních domech je z hlediska tepelných úspor také důležité, aby okna správně osazena, dodržet jejich polohu v rovině tepelné obálky, zachovat technologickou kázeň a umožnit dilataci oken v konstrukci. Naštěstí dnes již existuje na českém trhu řada firem, které si s tímto, často nelehkým úkolem, umí poradit. Jednou z nich je společnost Oknoplastik, které ji od počátku postavila svoji výrobu plastových oken na nejmodernějších technologiích. Šestikomorová plastová okna Pasiv EVO mají 3 těsnící roviny a obsahují speciální izolační vložkou z vysoce síťovaného polyethylenu, která je opatřena hliníkovou folií, jež odráží teplo. Okna Pasiv EVO společnosti Oknoplastik jsou navíc velmi odolná proti vloupání.

Šestikomorový systém, který používá společnost Oknoplastik pro okna pasivních domů
Šestikomorový systém, který používá společnost Oknoplastik pro okna pasivních domů


Kontaktujte společnost Oknoplastik a získejte detailní informace o oknech pro pasivní domy, včetně předběžné nezávazné kalkulace.


© 2007 - 2018

Ideální bydlení

- internetový magazín o bydlení - všechna práva vyhrazena

Created by Leo Maxmedia